Ana Sayfa İlan Ver İlan Ara İletişim


LISTELE
Satılık İlanlar
Kiralık İlanlar
Yeni İlanlar
Batman Harita

   EMLAK BİLGİLERİ  

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ekonomik gücünüz ev satın almaya yetmiyorsa, tek seçeneğiniz kiralamak olacaktır. İşte, daha sonra mağdur olmamanız için önceden dikkat etmeniz gerekenler...

Öncelikle işe ev arama aşamasından başlayalım...

Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak, aradığınız ideal evi bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hem zaman açısından, hem de birçok alternatif arasından seçim yapmak zorlu bir süreç gerektirir.

Bir eve bakmaya gittiğinizde kiralayacağınız kişiye soracağınız soruları önceden belirleyin. Gerekirse bu konuda deneyimi olan bir yakınınızla birlikte evi görün. Kıyaslama yapmak için evle ilgili bütün bilgileri edinin ve not edin. Ev ilk başta çok hoşunuza gitse bile, aklınıza gelmeyen yerlerden sonra sorun çıkarabilir, tesisatını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz veya önemli bir tamirat gerektirebilir.

Evin tesisatıyla ilgili bir sorun, akma vb. durumlar olup olmadığını alt komşudan öğrenebilir ve açıkta bulunan tesisat borularını inceleyerek, tesisat yenilemesi yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca, evin bulunduğu semtte bir tur atıp, sizin tarzınıza uyup uymadığını, ihtiyaç duyacağınız market, manav, kasap, terzi vb. bulunup bulunmadığını kontrol edin. Beğendiğiniz evi tek başına değil, mahallesiyle birlikte değerlendirmekte fayda vardır. Hatta günün farklı saatlerinde evin bulunduğu mahalleyi ziyaret ederek komşularla veya esnafla görüşebilir ve aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Evi kiralamaya karar verdiniz;

Öncelikle, kira sözleşmesini imzalayacak olan kişinin gerçekten evin sahibi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu, tapu kayıtlarını inceleyerek tespit etmek mümkün. Ancak, gayrimenkul işlemlerinde vekil kullanma söz konusu olabiliyor. Bu durumda, sözleşmeyi imzalayacak kişinin, mal sahibinin yasal vekili olup olmadığını çok iyi araştırmanız gerekiyor.

Kiralanan yer ile görülen yerin aynı olduğunun da mutlaka teyit edilmesi gerekiyor. Zira bu konuda da bazı sahtekarlıklar yapılabiliyor. Bu nedenle, yine tapu kayıtlarına bakarak, kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin uyuştuğunu tespit etmenizde yarar var.

Apartmanın hidroforu, su deposunun hacmi, evin ısınma probleminin olup olmadığı ve her şeyden önemlisi yakıt ve genel giderler için aylık olarak ödenen meblağların ne tuttuğu konusunda yeterince bilgi alınması, mümkünse bu bilgilerin bir de apartmanın yöneticisi ile konuşulup teyit edilmesi gerekli. Eğer kiralanacak gayrimenkul bir site içerisindeki apartman dairesi veya villa ise, site yönetimi ile ön görüşme yapmak da yararlı olacaktır.

Ayrıca, kiralanan gayrimenkulün içi dikkatle gezilerek, gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğini, gayrimenkul ile birlikte teslim edilen muhteviyatın sağlam ve işler durumda olup olmadığını tespit etmek ve sözleşmeye eklemek, daha sonra kiracının zor durumda kalmasını önlüyor.

Kiralanacak gayrimenkul bir apartman dairesi ise ve apartmanın yönetim planında eğer belirlenmiş ise, kiracıya ve mal sahibine düşen gider ve ödemelerinin kira sözleşmesine geçirilmesinde, eğer böyle bir tespit yoksa bir mutabakat sağlanarak bunun da kira sözleşmesine yazılmasında büyük yarar var.

Eğer kiralanacak gayrimenkul için bir depozito veriliyorsa, bu depozito bedelinin mutlaka sözleşmeye yazdırılması gerekiyor. Sözleşmenin ayrıntılı ve hukuki açıdan sağlam olmasına dikkat etmekte fayda var. Kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılması ve mümkünse tapu kaydına bu konuyla ilgili şerh konması da çok önemli.

İkinci yıl için uygulanacak kira artış oranının önceden tespit edilerek kontrata yazılması ise kiracıyı mağduriyetten kurtaracaktır.

Bütün bu işlemlerden sonra kiracının, kirayı elden vermek yerine bankaya yatırması da önemli. Elden yollanan ve kira kontratına işletilmeyen kira bedellerinin ciddi sorunlar yaratabildiğini unutmayın. Banka dekontunun kiracıyı koruyan bir belge olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

BUNLARA DİKKAT EDİN!

- Evi görmeden sakın kiralamayın

- Ev sahibiyle mutlaka kira kontratı yapın

- Konratta kira artış oranı net olarak yazın

- Kirayacağınız evle ilgili bir eksiklik varsa bunu sözleşmede mutlaka belirtin

- Şofben, kombi gibi cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol edin, bu tip cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını sözleşmede ifade edin

- Verilen dopozito ve yapacağınız masraflara sözleşmede yer verin

- Apartman aidatını net olarak öğrenin ve sözleşmede aita yer vermeyi unutmayın

Alıntıdır.

 

YAZI 2. 

1. Gerçek mal sahibini araştırın
Öncelikle bir gayrimenkulü kiralamaya karar verdiğinizde, kira sözleşmesini imzalayacak olan kişinin gerçekten evin sahibi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu, tapu kayıtlarını inceleyerek tespit etmek mümkün. Ancak, son zamanlarda gayrimenkul işlemlerinde vekil kullanma moda haline geldiğine göre, yine sözleşmeyi imzalayacak kişinin mal sahibinin yasal vekili olup olmadığını çok iyi araştırmanız gerekiyor. Ayrıca, tapu incelemesinde gayrimenkulün birden fazla sahibi söz konusu ise, mal sahibi olarak karşınızda bulunan kişinin diğer taraf ve tarafları da temsil edip etmediğini, bu kiralama işlemini diğer sahiplerin de onaylayıp onaylamadığını iyice araştırmakta yarar var


2. Kiralayacağınız gayrimenkul ile kontratı yapılan aynı mı?
gayrimenkulü kiralayacak mal sahibinin medeni kanuna göre ehil olmasının teyid edilmesinin yanı sıra kiralanan yer ile görülen yerin aynı olduğunun mutlaka teyid edilmesi gerekir. Bu konuda da yine bazı sahtekarlıklar yapılabiliyor. Bu nedenle, yine tapu kayıtlarına bakarak, kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin uyuştuğunu tespit etmekte büyük yarar var.


3. Kapıcı ile küçük bir söyleşi
Apartmanın hidroforu, su deposunun hacmi, evin ısınma probleminin olup olmadığı ve her şeyden önemlisi yakıt ve genel giderler için aylık olarak ödenen meblağların ne tuttuğu konusunda yeterince bilgi alınıp ve mümkünse bu bilgileri bir de apartmanın yöneticisi ile konuşup teyid etmek gereklidir. Eğer, kiralanacak gayrimenkul bir site içerisindeki apartman dairesi veya villa ise site yönetimi ile ön bir görüşme yapmak yararlı olacaktır. özellikle kiralama işi, bir işyeri kiralama amacıyla yapılıyorsa, kapıcı ve yönetici ile yapılacak bu tür bir söyleşinin sonunda yapılması düşünülen iş için apartman sakinlerinden izin çıkıp çıkmayacağının, belediyeden izin alınması gerekip gerekmediğinin rahatlıkla tespit edilebilir Bu tür bir araştırma yapmadan işyeri amacıyla yapılan kiralamalar, diğer apartman sakinlerinin itirazları çerçevesinde hüsranla bitebiliyor.


4. Kira sözleşmesinin detayları
Bu konuda kiracının büyük bir titizlik göstermesi lazım. kiralanacak gayrimenkulün elektrik, su ve varsa doğalgaz sayaçlarındaki rakamların mutlaka kira akti veya sözleşmesine yazılması gerekir. Böylece, hangi rakama kadar mal sahibinin, hangi rakamdan sonra kiracının sorumlu olduğu tespit edilmiş olacak. Ayrıca, kiralanan gayrimenkulün içi iyi gezilerek, gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğinin (boya, badana ve doğramaların durumu dahil), gayrimenkul ile birlikte teslim edilecek muhteviyatın sağlam ve işler durumda olup olmadığını tespit etmek ve sözleşmeye eklemek daha sonra kiracının zor durumda kalmasını önleyecektir. Yine, kiralanacak gayrimenkul bir apartman dairesi ise apartmanın yönetim planında eğer belirlenmiş ise kiracıya ve mal sahibine düşen gider ve ödemelerinin kira sözleşmesine geçirilmesi, eğer böyle bir tespit yoksa, bir mutabakat sağlanarak, bunun kira sözleşmesine yazılmasında büyük yarar var. Eğer kiralanacak gayrimenkul için bir depozito veriliyorsa, bu depozito bedelinin mutlaka sözleşmeye yazdırılmasında ve mal sahibinin bu depozitoyu döviz cinsinden kabul etmesinin sağlanmasında yarar var.


5. Kira sözleşmesini imzalarken...
Sözleşmenin ayrıntılı ve hukuki açıdan sağlam olmasına dikkat etmekte yarar var. Kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılmasının ve yapılabiliyorsa tapu kaydına bu konuyla ilgili şerh konmasının yararı çok önemli.


6. Kira artışının sözleşmede belirtilmesi
Star Emlak Ajansı ise son ve belki de en vurucu konu olarak, ikinci yıl için uygulanacak kira artış oranının önceden tespit edilerek kontrata yazılmasının, kiracıyı mağduriyetten kurtaracağını vurguluyor. Bu konuda, eğilim İstanbul Ticaret Odası’nın özel bir endeksi iken, son yıllarda yüksek enflasyon ve Yargıtay’ın bazı birbirine zıt kararları nedeniyle, bir sonraki yıl için artış değerini tespitte ciddi bir sorun yaşanmakta. Bütün bu işlemlerden sonra kiracının, mümkünse kirayı elden vermek yerine bankaya yatırmasında, işyeri ise stopajları yatırmayı unutmamasında yarar var. Elden yollanan ve kira kontratına işletilmeyen kira bedelleri sonraları ciddi sorunlar yaratabiliyor. Bu nedenle, banka dekontunun kiracıyı koruyan bir belge olduğu unutulmamalıdır.

ALINTIDIR.
http://www.apartmanyoneticisi.com/po...howpage&pid=38

 

Yazı 3.

Ev Kiralarken Gözden Kaçan Püf Noktaları

Ev veya işyeri kiralamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?
 
Kiracıların gayrimenkul kiralarken dikkat etmesi gereken noktaları araştırdık. İşte kiracılar için önemli birkaç tavsiye…

Evi kiralamadan önce birkaç kez görün

Gözü kapalı ev kiralamayın. Aksi takdirde ardından bir sürü problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tip problemlerle karşılaşmamak için;

- Görmeden konut kiralamayın; internet üzerinden gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir.
- Kiralanacak evin mutlaka gündüz gözüyle incelenmesi gerekir. Hatta kiralamadan önce birkaç kez peş peşe gidip evi incelemekte fayda var.
- Tuttuğunuz evin sosyal yaşantısına uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir.
- Oturacağınız apartmandaki komşuların kim olduğunu da araştırabilirsiniz.

İyi bir kira kontratı olmalı

Uzmanlara göre kiracıyla ev sahibi arasında mutlaka bir kira kontratının olması gerekiyor. Kira kontratında dikkat edilmesi gereken konuların başında ise kira artış oranı geliyor. Uzmanlar kira artış oranının sözleşmede net olarak belirtilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

- Kiracı mutlaka ödemenin ne zaman, ne şekilde yapacağını sözleşmede belirtmeli ve ödemeyi yaptığına ilişkin dekontlarını bir yerde toplamalı
- Kiracı ödemelerin banka yoluyla yapmayı özellikle tercih etmeli.
- Kiracılar, kira artışı için taahhüt edilecek yüzdelik artışın maddi güçlerinin geçmemesine dikkat etmeli
- “Şimdilik bir sözleşme imzalayayım sonra ev nasıl olsa ev sahibiyle anlaşıp zam oranını düşürürüm” diye düşünülmemeli. Çünkü altına imza attığınız sözleşmenin bağlayıcılığı var.
- Kiralanacak evde herhangi bir eksiklik bulunması durumda mutlaka belirtilmeli
- Evin ne şekilde teslim alındığının yanı sıra nasıl teslim edileceğinin de sözleşmede belirtilmeli
- Depozito ve yapılan masrafları açık bir şekilde sözleşmede belirtilmeli
- Ne kadar para verilmiş ve bu para ne zaman ve hangi koşullarda ev sahibi tarafından kiracıya geri iade edilebilecekse bunların açık olarak sözleşmede belirtilmeli ve tüm masraf belgeleri saklanmalı
- Apartman aidatının ne kadar olduğu da araştırmayı ihmal edilmemeli
- Sonradan giderlerin yüksek olmasından doğan şikâyetlerin gelmemesi için aidat miktarının sözleşmede yer almalı
- Ortak alanların nasıl kullanılacağına da sözleşmede yer verilmelidir.

3 ay kira ödememek tahliye sebebi

Eğer kiracı üç kirayı zamanında ödeyemezse bu durum kesin tahliye sebebi arasında bulunuyor. Halen geçerli olan ve sözleşmede yer alan muacceliyet şartına göre eğer kiracı bir aylık kirasını ödeyemez ya da geç öderse mal sahibi, kiracıdan bir kira döneminin tamamı ödemesini isteyebiliyor.

Diyelim ki bir yıllık kira kontratı yaptınız fakat kiralayacağınız evden erken çıkma ihtimaliniz var. Bunu sözleşmede belirtmekte fayda var. Eğer bu belirtilmezse mal sahibi kalan kiranın hepsini isteme hakkına sahip. Eski borçları ödemek zorunda kalmamaları için kiracılara su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini üstüne almalarını tavsiye ediyor.

Binayla ilgili her türlü tamirat, (lağım patlaması, apartmanın iç ve dış cephesinin boya-badanası, çatının tamir edilmesi vs) mal sahibine ait. Kiracı bunlar dışında evle ilgili olarak her türlü yapacağı değişiklik için izin almak zorunda. Ve bu değişiklikler için mal sahibinden bedel talep edemiyor.

Bunlara dikkat edin!

- Evi görmeden sakın kiralamayın.
- Ev sahibiyle mutlaka kira kontratı yapın.
- Kontratta kira artış oranı net olarak yazın.
- Kiralayacağınız evle ilgili bir eksiklik varsa bunu sözleşmede mutlaka belirtin.
- Şofben, kombi gibi cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol edin, bu tip cihazların çalışır vaziyette olup olmadığını sözleşmede ifade edin.
- Verilen depozito ve yapacağınız masraflara sözleşmede yer verin.
- Apartman aidatını net olarak öğrenin ve sözleşmede aidata yer vermeyi unutmayın.

İşyeri kiralayacaklara önemli uyarılar!

- İlk önce kiralayacağınız işyerinin yapacağınız işe uygun olup olmadığını konusunda belediyeden ruhsat alıp almayacağınızı araştırın.
- Doktor muayenehanesi, avukatlık ve mühendislik bürosu dışındaki yerlerde mutlaka kat sahiplerinin ya da bina yönetiminin onayını alın.
- İskânı olmayan binalara belediyenin ruhsat vermediğini işyeri kiralayacakların bunu dikkate alması gerekir.
- Sözleşmede kira bedelini net olarak belirtmelisiniz. Aksi halde kira net olarak yazılmazsa o bedel brüt olarak kabul edilir.
Kaynak:Sabah Gazetesi

14960 defa okundu.

 

 


Konut seçimi bilinçli yapılmalı
Emlak Alırken Hangi Belgeler Gerekir?
Batman İli Bilgiler
Arsa ve konut alırken dikkat edilmesi gerekenler
Emlak Geliri Elde Edenler İçin!
Konut Alırken Dikkat Edilecek Hususlar!!
Konut Kredisi (Ev Kredisi) nedir?
Kat Mülkiyeti Kanunu
Konut Alırken Dikkat Edilecek Hususlar!!
Kat mülkiyeti tapusuna geçersem ödediğim emlak vergisi artar mı? (Video)
Evinizi Değerlendirin
Gayrimenkul Alıp Satanlar Dikkat
Emlak alırken hangi belgelere ihtiyacımız var? (Video)
Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun
Artık kiracı söz sahibi!
Mortgage Kanunu
Yararlı Bağlantılar, Online İşlemler
Kat Mülkiyeti Kanunu
Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kira gelirleri ile ilgili son gelişmeler
Kiracıya ve ev sahibine şok
Bir Evin Satış Değerini Arttırmanın Yolları Nelerdir?
Emlak, evinizi kiraya verirken dikkat edilmesi gerekenler
2011'de Gayrimenkul Vergileri Ne Oldu?
Emlak Vergisi Hangi Dönemlerde Ödenir? (Video)
İşte kira vergisi hakkındaki sorularınızın cevapları
Başkanvekili Temel Yapı Denetim Firmalarıyla Kahvaltıda Buluştu
Prosedürler
Ev Arama ve Karşılaştırma Kontrol Listeleri
Emlak vergisinde çifte müjde
Emlak Müşavirliği ve Emlak Komisyonculuğu yasa Tasarısı
Toki Konut Edinme Rehberi
Emlak alırken tapuda nelere bakılmalı? (Video)
Kooperatife Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ses Yalıtımı Nedir?
Kapıcı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Konut Alırken ve Taşınırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Apartman Yönetmeliği
Emlak Vergisi Oranları Nasıl Belirlenir? (Video)
Emlak Terimleri Sözlüğü
FORUM bölümü açıldı
Kapıcı, Kaloriferci Çalışma Talimatı
EMLAK BIÇAK SIRTINDA!
Kira vergisinden muaf olmanın yolları
Apartman Yöneticiliği ve Sorumlulukları
Kiracı ev sahibinden hangi tadilatları talep edebilir? (Video)
Ekonomik kombi kullanmanın püf noktaları
KİRA KONTRATI ÖRNEĞİ
Emlak (Ev- Arsa) Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Bankalarla sıkı pazarlık yapın!
Emlak satarken dikkat edilecek hususlar
Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar
Ev sahibi ve kiracı hakları
Batman İli Emlakçılar
Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyiz...

 


Batman İli Ücretsiz Emlak İlan Sitesi
Kiralık, Satılık, Ev, Arsa, İşyeri
Merkez, Kozluk, Hasankeyf, Sason, Beşiri, Gercüş
Son Eklenen Resimli İlanlar

Ayrıntılar İçin Tıklayın...SATILIK  Konut(Ev) / Apartman Dairesi
*Batman-Merkez / Belde Mah.

228.000 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...KİRALIK  Konut(Ev) / Apartman Dairesi
*Batman-Merkez / Ziya Gökalp Mah.

550 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...KİRALIK  Konut(Ev) / Diğer
*Batman-Merkez / Tilmerç Toki

1250 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...SATILIK  Konut(Ev) / Apartman Dairesi
*Batman-Merkez / Gültepe Mah.

300.000 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...SATILIK  İşyeri / Eğlence
*Batman-Merkez / Cumhuriyet Mah.

17000 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...KİRALIK  Konut(Ev) / Apartman Dairesi
*Batman-Merkez / Gültepe Mah.

750 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...SATILIK  Konut(Ev) / Apartman Dairesi
*Batman-Merkez /

350.000 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...SATILIK  Arsa / İmarlı
*Batman-Merkez /

130 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...SATILIK  Arsa / İmarSIZ
*Batman-Merkez / Aydınkonak Mah.

95000 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...KİRALIK  Konut(Ev) / Apartman Dairesi
*Batman-Merkez / Pınarbaşı Mah.

550 TL   
> SAHİBİNDEN Çok Bakılan Resimli İlanlar
Ayrıntılar İçin Tıklayın...SATILIK  Arsa / İmarlı
* Merkez / Kuyubaşı Toki

90000 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...İ  İşyeri / Dükkan
* Merkez / Kültür Mah.

30.000 TL   
Ayrıntılar İçin Tıklayın...KİRALIK  İşyeri / Dükkan
* Merkez / Gültepe Mah.

500 TL   
> Kayıtlı İlanlar
Kiralık   [ 62 ]
Satılık     [ 148 ]
Konut    [ 46 ]
Işyeri     [ 8 ]
Arsa      [ 0 ]
Konut    [ 89 ]
İşyeri     [ 14 ]
Arsa      [ 32 ]
> Site Trafiği
Bu Gün
Toplam
Tekil 
Çoğul 
149 ]
[ 965 ]
Tekil
Çoğul
[ 423502]
[ 4105541 ]
> Haberdar Ol !
      Sitemize gelen ilanlardan anında haberdar olmak icin kayıt olun!
Ad Soyad :
E-posta :
        *
3 Emlak 
>Emlak Bilgileri
Konut seçimi bilinçli yapılmalı
Emlak Alırken Hangi Belgeler Gerekir?
Batman İli Bilgiler
Arsa ve konut alırken dikkat edilmesi gerekenler
Emlak Geliri Elde Edenler İçin!
  Tüm Emlak Bilgileri
Ilan Sil Bize Ulas?n Ilan Ver SSS Batman       FORUM SAYFAMIZ YAYINDA
      Batman Emlak Forum